سیستم انتشار محتوا سیستم انتشار محتوا

راه اندازی شبکه ملی ابررایانش تا پایان سال

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از راه اندازی شبکه ملی ابررایانش ایران (گرید ملی) با اتصال مراکز ابررایانش دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و صنعتی اصفهان و 9 مرکز دانشگاهی و پژوهشی تا پایان سال جاری خبر داد.

به نقل از ایسنا، نسرین سلطانخواه  با اشاره به راه‌اندازی مرکز ابررایانش «امیرکبیر» در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و «شیخ بهایی» در دانشگاه صنعتی اصفهان در سال گذشته گفت: 9 ابر رایانه در 9 مرکز دانشگاهی و تحقیقاتی از جمله در شیراز، آذربایجان و تهران راه‌اندازی خواهند شد. این پایگاه‌های جانبی که تا سه ترافلاپس قدرت پردازش دارند به ابررایانه‌های اصلی امیرکبیر و شیخ بهایی متصل می‌شوند.
وی افزود: دو ابررایانه دانشگاه صنعتی امیرکبیرو اصفهان در زمره 500 ابررایانه بزرگ دنیا قرار دارند و با طراحی و ساخت این دو ابررایانه ایران جزو کشورهای صاحب رایانه‌های فوق سریع شده است. این ابررایانه ها می‌توانند نیاز صنعتی کشور را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به کاربردهای ابررایانه در حوزه‌هایی چون هواشناسی، صنایع دفاعی و پروژه‌های تحقیقاتی پرریسک افزود: با استفاده از این ابررایانه‌ها می‌توان به شبیه سازی سامانه‌های پیش‌رانش در جهت شبیه سازی دارورسانی به سلول‌های بدن اقدام کرد و همچنین از این ابررایانه ها می توان در تحقیقاتی که نیاز به محاسبات عظیم دارند، استفاده کرد.
قرارداد طرح کلان ملی فناوری «شبکه ملی ابر رایانش ایران» (راه اندازی طرح گرید ملی) اسفند 87 بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزرات علوم، تحقیقات و فناوری منعقد و مجری طرح نیز پژوهشگاه دانش های بنیادی مشخص شد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA