• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار اسلایدشو - مهم ترین اخبار

اعطای پاداش برای باسوادكردن هر بیسواد

علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش در جلسه شورای اداری شهرستان ساوه با تشریح سیاست‌های دولت برای باسواد کردن مردم، گفت: یکی از سیاست‌های تشویقی دولت باسواد کردن هر فرد بی‌سواد با آسان‌ترین روش ممکن است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: عدالت آموزشی ایجاب می‌کند که به بیسوادان توجه خاصی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش در جلسه شورای اداری شهرستان ساوه با تشریح سیاست‌های دولت برای باسواد کردن مردم، گفت: یکی از سیاست‌های تشویقی دولت باسواد کردن هر فرد بی‌سواد با آسان‌ترین روش ممکن است.

وی بیان کرد: آسان ‌کردن قوانین سوادآموزی در کشور یعنی اینکه هر فرد بی‌سوادی بتواند توسط هر فرد باسواد دیگری و با هر کتاب آموزشی سواد خواندن و نوشتن را یاد بگیرد.

به گفته وی براساس سیاست‌های دولت در راستای ترغیب مردم به سواددار شدن، اگر فرد بیسوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال بوده و بیسواد بودن وی توسط آموزش و پرورش شهرستان محرز شود، به وسیله فرد باسواد دیگری حتی اگر از اعضای خانواده وی نیز باشد و سواد خواندن و نوشتن را فرا گیرد، مبلغ 700 هزار تومان هزینه نقدی به صورت تشویقی دریافت می‌کند.

وی با بیان اینکه از محدود کشورهایی هستیم که سوادآموزی را رایگان انجام می‌دهیم، اظهار کرد: میانگین سن افرادی که تحت پوشش طرح باسوادی قرار گرفته‌اند 31 سال است که تمام این افراد زیر 50 سال بوده‌اند .

به گفته باقرزاده، یکی دیگر از اهرم‌های تشویق مردم این است که 20 درصد معادل هزینه سواددار کردن فرد بیسواد به وی پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه دلایل ظهور بیسوادی در کشور می‌تواند عوامل فردی، محیطی آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باشد، به نحوه شمارش بیسوادان اشاره کرد و افزود: استفاده از آمار سطحی و سرشماری نفوس از انواع سرشماری‌های بی‌سوادان محسوب می‌شود زیرا هر کشور نسبت به روش‌های خود الگویی را برای سرشماری بیسوادان دارد.

وی با بیان اینکه براساس سرشماری سال 1390 در کشور ما 9 میلیون و 719 نفر خود را فاقد مهارت‌های اولیه سواد اعلام کردند و 10 میلیون و 600 هزار نفر نیز خود را کم‌سواد دانسته‌اند، افزود: از آنجاکه جامعه هدف ما در حوزه سوادآموزی سنین بین 10 تا 49 سال پیش بینی شده است، لذا براساس آمار حدود 10 میلیون نفر بیسواد در این رده سنی در کشور وجود دارد.

منبع: خبرگزاري ايسنا

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA