• اخبار
  • اخبار اجتماعی - مهم ترین اخبار

اهدای جایزه جهانی فردوسی از سال آینده به پژوهشگران

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر اهمیت اهدای جایزه جهانی فردوسی به پژوهشگران گفت: در سال 1395 جایزه جهانی فردوسی به فردوسی شناسان و پژوهشگران این عرصه اهدا می شود.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر اهمیت اهدای جایزه جهانی فردوسی به پژوهشگران گفت: در سال 1395 جایزه جهانی فردوسی به فردوسی شناسان و پژوهشگران این عرصه اهدا می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا،مسعود سلطانی فر روز جمعه در مراسمی به مناسب 25 اردیبهشت بزرگداشت روز ملی فردوسی در مشهد افزود: اهدای این جایزه می تواند زمینه فعالیت های پژوهشی را در حوزه فردوسی شناسی گسترش دهد.

وی در ادامه گفت: فردوسی همچون ستاره ای در دل تاریخ ادبیات ایران می درخشد و شاهنامه فردوسی به عنوان یک مرجع ارزشمند در حوزه ادبیات فارسی شناخته می شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی افزود: اشعار فردوسی هیچگاه خواننده را خسته نمی کند، اساطیر و تاریخ کهنی که فردوسی آن را بازگو می کند یکی از مهمترین دستاوردهای این شاعر ارزشمند است.

وی گفت: خردورزی اساس کار حکیم توس در شاهنامه است، فردوسی دوره ساسانیان را به بهترین شکل ممکن روایت می کند لذا می توان شاهنامه را یک اثر تاریخی ارزشمند دانست.

سلطانی فر افزود: داستانهایی که فردوسی روایتگر آن است خواننده را از لحاظ احساسی درگیر و فرهنگ غنی ایرانی را با شعر حماسی به مردم منتقل می کند.

وی ادامه داد: اندیشمند توس شاهنامه خود را با عبارت 'خداوند جان و خرد' شروع کرده و به شکلی به پایان رساند که هیچ آسیبی به فرهنگ و غرور ملی وارد نشد.

فردوسی در دوران پرورش و بالندگی با مطالعه سروده ها و متون پیشینیان دانشی اندوخت که بعدها دستمایه او در سرایش شاهنامه شد. وی با زبان عربی و دیوانهای شاعران عرب و نیز با زبان پهلوی آشنا بوده است.

کودکی و جوانی فردوسی در زمان سامانیان سپری شد که از دوستداران ادب فارسی بودند لذا گفته می شود از 30 سالگی آغاز به نگارش شاهنامه پرآوازه ترین سروده خود و یکی از بزرگترین اسناد ادبیات کهن پارسی نمود و تا 70 سالگی دست اندرکار تدوین و چندبار ویرایش آن بود.

شاهنامه فردوسی شناخته شده ترین کتاب در دنیا به زبان پارسی است که به همه زبانهای زنده جهان ترجمه شده است.

اثر جاودان فردوسی حماسه ای منظوم با حدود 60 هزار بیت شامل اسطوره ها، افسانه ها و تاریخ چهار دودمان پادشاهی پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان ایران از ابتدا تا آغاز دوران اسلامی در سده هفتم است.

این اثر حماسی شامل سه بخش 'اسطوره' عهد کیومرث تا پادشاهی فریدون، دوره 'پهلوانی' قیام کاوه آهنگر تا مرگ رستم و دوره 'تاریخی' از پادشاهی بهمن و ظهور اسکندر تا آغاز دوران اسلامی است.

شاهنامه نفوذی بسیار در ادبیات جهان داشته و شاعران بزرگی همچون گوته و ویکتور هوگو از آن به نیکی یاد کرده اند.

منبع: خبرگزاري ایرنا

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA