یخ زدن شكوفه های میوه در فصل بهار

شهرستان دلفان باتولید سالانه ۲۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به عنوان یکی از قطب های این صنعت در لرستان به شمار می رود ولی امسال بخش وسیعی از محصولات به دلیل سرمای بهاری یخ زده و نابود شده است.

شهرستان دلفان باتولید سالانه ۲۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به عنوان یکی از قطب های این صنعت در لرستان به شمار می رود ولی امسال بخش وسیعی از محصولات به دلیل سرمای بهاری یخ زده و نابود شده است.

به گزارش مهر، در شهرستان محروم نورآباد ۱۱۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد که از این میزان تنها ۱۹ هزار هکتار به صورت آبی و مابقی آن به صورت دیم کشت می شود.

این امر موجب شده هر ساله کشاورزان زحمتکش نتوانند به صورت شایسته حاصل دسترنج یکساله خود را بدست آورند کشاورزانی که به همراه اعضای خانواده خود پس از کاشت محصولات و مراقبت از آن چندین ماه از سال را به انتظار به ثمر رسیدن تلاششان می نشینند.

استمداد کشاورزان خسارت دیده نورآباد از مسئولان

دفتر خبرگزاری مهر در شهرستان دلفان روزانه محل مراجعه تعداد زیادی از کشاورزان و باغداران است که از این رسانه می خواهند ندای مظلومانه آنها را به گوش مسئولان برسانند.

باغداران نورآبادی به علت سرمای شدید هفته گذشته متحمل خسارات فراوانی شده اند و از مسئولان انتظار چاره اندیشی و توجه ویژه دارند تا بتوانند گوشه ای از مبالغی را که بابت بذر و سایر هزینه های اولیه کاشت محصولاتشان بوده و از بانک های مختلف به صورت وام قرض گرفته اند را  کمک بگیرند تا بتوانند در آینده به شغلشان ادامه دهند و برای توسعه اقتصاد این دیار نیز همکاری کنند.

سرمای هفته گذشته در این شهرستان به گونه ای بود که اشک از چشمان کشاورزان مظلوم این منطقه سرازیر شد به طوریکه دیگر رمقی برای ادامه دادن این شغل برایشان میسر نیست.

این در حالیست که خشکسالی های چند سال اخیر و بروز پدیده کم آبی و سایر موضوعات دیگر همگی دست به دست هم داده که کشاورزان برای امرار معاش و خرج زندگی به فکر شغل دیگری باشند.

خسارت ۱۰۰ درصدی باغات نورآباد

به گفته کارشناسان سرمای هفته گذشته در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده بطوریکه بیش از ۷۰ درصد از محصولات کشاورزی و ۱۰۰ درصد از باغات این شهرستان متحمل خسارات فراوانی شده است.

کشاورزان مراجعه کننده در گفتگو با مهر می گویند: خسارت وارد شده به ما موجب بروز یک بحران برای ما کشاورزان شده که هرگز انتظار اینگونه ضرر و زیان به این وسعت را نداشته ایم و اگر مسئولان به داد ما نرسند زندگی مان نابود خواهد شد.

آنان تنها منبع درآمد خود را کشاورزی و باغداری عنوان می کنند و می گویند: سال گذشته خشکسالی و سرمازدگی محصولمان را از بین برد و امسال که به بارش های خوب دلخوش بودیم سرمای ناگهانی امیدمان را به یأس تبدیل کرد و حاصل دسترنجمان بر اثر سرمای شدید در یک شب نابود شد.

عمق فاجعه خسارت به کشاورزی نورآباد بسیار سنگین است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلفان نیز در این باره به مهر می گوید: طی بررسی ها و کارشناسی های بعمل آمده متاسفانه عمق فاجعه بسیار سنگین است بطوریکه باغات گردو تا ۱۰۰ درصد از بین رفته و سایر باغات نیز از ۶۰ تا ۸۵ درصد متحمل خسارت شده اند.

فرشاد بابایی می افزاید: در مزارع غلات به سطح زیر کشت ۶۸ هزار هکتار و در بسیاری از مناطق تا ۸۵ درصد خسارت وارد شده که این خسارت در دشت خاوه، چواری، سنجابی و سایر مناطق سردسیر شهرستان بسیار مشهود است.

وی با اشاره به اینکه طی بررسی های بعمل آمده ۵۵ درصد مزارع غلات شهرستان بر اثر سرما از بین رفته است ادامه داد: خسارت به باغات و مزارع ۱۸۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

منبع: خبرگزاري مهر

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA