تاكید رییس مجلس بر جلوگیری از تحجر

شهید مطهری به مسایل خوارج و متحجرین توجه داشت و بر این عقیده بود که درست است خوارج گروه اندکی بودند اما مبانی فکری آنها یعنی سطحی نگری و تحجر در طول سالیان متمادی ماندگار شده است.

به گزارش ایرنا ، علی لاریجانی روز دوشنبه در مراسم رونمایی از پنج اثر جدید منتشرشده توسط بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مرتضی مطهری افزود: 

شهید مطهری به مسایل خوارج و متحجرین توجه داشت و بر این عقیده بود که درست است خوارج گروه اندکی بودند اما مبانی فکری آنها یعنی سطحی نگری و تحجر در طول سالیان متمادی ماندگار شده است. 

وی ادامه داد: بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مطهری به دنبال امتداد خط فکری آن شهید در زمان کنونی است تا تفکرات وی در جامعه نهادینه شود.

وی تصریح کرد: این بنیاد با حداقل ها به دنبال گسترش تفکر این شهید در جامعه است. 

مدیرعامل بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مطهری یکی از اقدامات این بنیاد را تداوم مبانی فکری و حرکت رو به جلوی این تفکرات در شرایط کنونی دانست و خاطرنشان کرد: جرقه اصلی این فکر را رهبر معظم انقلاب در یکی از سالگردهای گرامیداشت شهید مطهری زدند و ایشان خواستند که مبانی فکری این شهید در جامعه حرکت رو به جلویی داشته باشد. 

لاریجانی یادآور شد: بر اساس مبانی فکری شهید مطهری باید موضوعات جدید را در جامعه روشن کرد، شهید مطهری مبنای انقلاب اسلامی را از نظر فرهنگی بنیان کرد. 

وی افزود: یکی از این موضوعات مهم این است که باید یک تقرب عقلانی در مسایل دینی داشته باشیم و سنت حوزه های علمیه هم نگاه عقلانی به قرآن و سنت بوده است.

داماد شهید مطهری ادامه داد: این شهید تقرب عقلانی را مورد توجه قرار داده و در تفکرات خود به مساله فلسفه نیز توجه ویژه ای داشته است. 

لاریجانی با بیان این که پرداختن به فلسفه احکام کار بسیار شجاعانه ای است و در تفکرات شهید مطهری نیز به این مساله پرداخته شده است ، اظهار داشت: شهید مطهری تلاش کرد که کل منظومه فکر دینی را با هم مربوط کنند و وی با جامعه نگری فکری به دنبال دفاع از افکار دینی بودند. 

وی با بیان این که شهید مطهری بر آزادی تاکید داشت و یکی از عوامل مهم رشد جامعه را آزادی می دانستند، گفت: این موضوع به خصوص در یک صد سال اخیر و بعد از مشروطه در جامعه ما مطرح شد که در آثار شهید مطهری نیز قابل مشاهده است. 

وی، یکی دیگر از دغدغه های فکری شهید مطهری را موضوع عدالت دانست و ادامه داد: تفکرات شهید مطهری چون عمیق است در عین حال زبان روانی دارد و به صورت راحت بیان شده است تا برای جوانان مفید باشد البته بیشتر مطالب کلامی که جامعه درباره آنها درگیری ذهنی دارد با نثری روان گفته شده است.

منبع: خبرگزاري ايرنا

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA