• اخبار
  • اخبار اقتصادی - مهم ترین اخبار

جایگزینی كارت انرژی با یارانه

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با تاکید بر اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها به درستی اجرا نشده است، گفت: پایلوت شیوه جدید اجرای قانون هدفمندی با تکنیک جدید کارت انرژی در جزیره قشم اجرا می‌شود.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با تاکید بر اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها به درستی اجرا نشده است، گفت: پایلوت شیوه جدید اجرای قانون هدفمندی با تکنیک جدید کارت انرژی در جزیره قشم اجرا می‌شود.

به گزارش ايسنا ، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در نشست خبری در وزارت نفت گفت: در سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری درباره اصلاح الگوی مصرف در سال 89 قرار شد شدت مصرف انرژی تا سال 1400 نصف شود؛ اگر مصرف بی‌رویه انرژی با همین روند ادامه داشته باشد ما تا سال 1401 یا 1403 به جای صادر کننده، وارد کننده انرژی خواهیم شد.

نصرت‌الله سیفی با اشاره به نمونه‌های جهانی در این رابطه گفت: در انگلستان در سال 2005 مصرف نفت بر تولید پیشی‌گرفت و انگلستان وارد کننده نفت شد؛ در مورد گاز هم انگلستان در سال 2005 مزیت تولیدی خود را از دست داد و وارد کننده شد و این اتفاق در مورد مکزیک هم در سال 1995 اتفاق افتاد.

*مصرف داخلی انرژی نسبت به صادرات ارزش افزوده‌ای نداشته است

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با بیان اینکه در سال 89 یک بشکه نفت خام در ایران 100 هزار تومان GDP تولید کرده است، گفت: اگر قیمت نفت را در آن زمان 100 دلار و قیمت دلار را نیز 1000 تومان فرض کنیم این اعداد نشان می‌دهد مصرف هر بشکه معادل نفت خام در ایران هیچ ارزش افزوده‌ای در اقتصاد ملی ایجاد نکرده است.

وی تصریح کرد: بازدهی یک دلار سرمایه‌گذاری در کارایی مصرف انرژی برابر با 3 دلار سرمایه‌گذاری در بخش تولید انرژی است.

سیفی با بیان اینکه تا سال 1400 به حدود 192 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بهینه‌سازی مصرف انرژی نیاز داریم، گفت: با این کار شدن مصرف انرژی نصف می‌شود، 770 میلیارد دلار از محل انرژی صرفه‌جویی شده به کشور باز می‌گردد، 3 میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌شود و 1800 میلیون تن از انتشار کربن کارسته می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه از سال 2020 برای انتشار کربن اضافه جریمه خواهیم شد، اضافه کرد: ما برای شروع تنها به 60 میلیارد دلار نیاز داریم و بقیه منابع مورد نیاز از محل بازگشت سرمایه‌گذاری انجام شده تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تاکید کرد: جریمه صنایعی که بیش از اندازه انرژی مصرف می‌کنند در قانون اصلاح الگوی مصرف به شماره 1770 دیده شده است.

منبع: خبرگزاري ايسنا

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA