افزایش میزان ثبت اختراعات در كشور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور  گفت: تعداد کل اختراعات ثبت شده در برنامه سوم توسعه ، 4961 اختراع بود که این رقم در طول برنامه چهارم توسعه به 26 هزار و 198 اختراع افزایش یافت.
به نقل از ایرنا،  'نسرین سلطانخواه' روز شنبه در مراسم گشایش چهارمین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی افزود: از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه امسال تعداد 4274 اختراع در کشور به ثبت رسیده که نشان دهنده این است که تعداد اختراعات ثبت شده دارای رشد چشمگیری است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خاطرنشان کرد : آنچه که در روند توسعه علم و فناوری در کشور دنبال می شود ایجاد جریان علم و فناوری است و تبدیل آن به گفتمان عمومی است از این رو نمایشگاه ها و جشنواره های علم و فناوری با این اهداف برگزار می شوند .

وی اظهار داشت: هدف از تجاری سازی فناوری ها ثروت زایی و رفع نیاز جامعه است که با برقراری پیوند میان این دو می توان نیروهای جوان کشور را به عنوان نیروهای پر استعداد پرورش داد.

سلطانخواه با اشاره به برگزاری جشنواره های منطقه ای نوآوری و شکوفایی در سال جاری گفت: در این جشنواره ها 14 هزار اختراع در قالب طرح برای حضور در این جشنواره ها به دبیرخانه این جشنواره ها ارسال شد که از این تعداد 6 هزار اختراع برای شرکت در جشنواره های منطقه ای و استانی نوآوری و شکوفایی انتخاب شدند و 1200 اختراع نیز موفق به دریافت تاییدیه سطح سه، بنیاد ملی نخبگان شدند.

وی با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی، گفت: بیش از1000 تقاضا برای حضور در بخش داوری این جشنواره دریافت کردیم که از این تعداد 270تقاضا برای شرکت در بخش داوری جشنواره انتخاب شد .

سلطانخواه ابراز امیدواری کرد که جشنواره های منطقه ای و جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی در سال آینده با رویکرد تجاری سازی برگزار شوند و بخش مهمی از بودجه صندوق نوآوری و شکوفایی به حمایت از اختراعات و نوآوری ها اختصاص یابد.

چهارمین جشنواره نوآوری و شکوفایی در قالب نمایشگاه بزرگ تجاری سازی اختراعات و نوآوری های ایران امروز در چهارمین روز از دهه مبارک فجر با حضور رئیس جمهور در مصلای امام خمینی (ره ) گشایش یافت . این جشنواره تا 18 بهمن ماه امسال ادامه دارد .

در بخش داوری و ارزیابی این جشنواره 270 اختراع شرکت کردند که این اختراعات پس از داوری از حمایت بلاعوض یک تا پنج میلیون تومانی بنیاد ملی نخبگان بهره مند می شوند.

تجاری سازی اختراعات از بخش های این جشنواره است که 310 مخترع با 275 اختراع در این بخش حضور دارند و شامل اختراعاتی است که در جشنواره ها و نمایشگاه های گذشته، تاییدیه علمی دریافت کرده و پس از دریافت حمایت سطح سه بنیاد ملی نخبگان، اختراع خود را به مرحله تجاری سازی رسانده اند.

به برگزیدگان اختراعات در این بخش تسهیلات قرض الحسنه 50 تا 300 میلیون تومانی بنیاد ملی نخبگان اهدا می شود.

در بخش بین الملل این جشنواره که برای دومین سال پیاپی برگزار می شود، 33 مخترع از 18 کشور جهان از جمله روسیه، ایتالیا، مصر، عراق، سریلانکا ودیگر کشورها حضور دارند.

طرح های تجاری شده بخش دیگر چهارمین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی است و شامل اختراعاتی است که در سال های گذشته فرایند تجاری سازی را طی کرده و به تولید محصول رسیده است.

بخش دیگر این جشنواره دالان تسهیل کنندگان است که شرکت های مشاوره ای و حقوقی برای ارائه کمک به تهیه کسب و کار را در بر می گیرد.

آخرین بخش چهارمین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی 'تقاضا' است که شامل سازمان ها، نهادهای خصوصی و دولتی می شود. در این بخش 1500 اولویت پژوهشی و فناوری در قالب 25 غرفه ارایه می شود تا مخترعان و محققان در حوزه های مورد نیاز کشور به ارایه ابتکارات و اختراعات خود بپردازند.

 

 

 

 

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA