ایجاد سقف 5 هزار دلاری برای واردات ارز توسط مسافران

معاون امور گمركی گمرك گفت: خروج سكه از كشور در زمان حاضر به هیچ وجه مقدور نیست و در گذشته نیز این امكان تنها با مجوز بانك مركزی میسر می شد.

'محمدرضا نادری ' درخصوص وضعیت خروج سكه و ارز از كشور، افزود: سكه طلا جایگاهی برای خروج از كشور ندارد و خروج طلا و زیور آلات نیز برای مسافران خانم حداكثر تا میزان 150 گرم امكان پذیر است.

وی با بیان آنكه ، بر اساس سیاست ها و مقررات بانك مركزی ، میزان ارز قابل خروج توسط هر مسافر 5 هزار دلاراست، اظهار داشت: هر چند امكان ورود هر میزان ارز به كشور وجود دارد اما باید افراد اظهارنامه ارزی تسلیم كنند.

معاون امور گمركی كشور تصریح كرد:بر اساس اختیارات ویژه نمایندگان ریاست جمهوری و تصمیمات اتخاذ شده، هم اكنون امكان خروج صرفا معادل 5 هزار دلار توسط هر مسافر وجود دارد و افراد می توانند بخشی از آن را از طریق سیستم بانكی انجام دهند.

نادری تصریح كرد: هر فرد در زمان ورود تنها می تواند 5 هزار دلار همراه خود وارد كشور كند و گمرك باید مازاد آن را به بانك ها تحویل دهد تا حساب ارزی در بانك افتتاح شود.

وی ادامه داد: اگر فرد خواستار انجام واردات باشد می تواند از حساب ارزی استفاده كند در غیر این صورت می تواند معادل ارز مذكور ریالی كه توسط بانك مركزی تعریف شده از بانك ها دریافت كند.

به گفته وی ، بخشنامه مربوط در هفته گذشته صادر و به گمركات مسافری ابلاغ شده است.

نادری در خصوص چگونگی شناسایی میزان ارز همراه مسافر گفت:از آنجایی كه بازرسی بدنی در زمان خروج جزو اختیارات گمرك نیست این امر به دستگاه های امنیتی محول شده است.

معاون امورگمرك گمرك ایران اظهارداشت: در جلسه ای با وزیر كشور مقرر شد تا كنترل هایی در زمان خروج انجام شود ضمن آنكه در زمان ورود نیز به طور معمول ارز افراد در كیف و لباس قرارداده می شود كه گمرك اختیاری برای بازرسی بدنی ندارد اما اگر كشف شود و فرد قبلا اظهار نكرده باشد به طور قطع قاچاق محسوب می شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA