• اخبار
  • اخبار سیاسی - مهم ترین اخبار

اجرای قرارداد فروش سامانه دفاع موشکی اس - 300

وزیر امور خارجه ایران گفت: تصمیم روسیه به اجرای قرارداد فروش سامانه دفاع موشکی اس - 300 به ایران اقدامی مثبت در مسیری صحیح است.

وزیر امور خارجه ایران گفت: تصمیم روسیه به اجرای قرارداد فروش سامانه دفاع موشکی اس - 300 به ایران اقدامی مثبت در مسیری صحیح است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری مشترک با خوزه مانوئل گارسیا مارگالو همتای اسپانیایی‌اش ضمن قدردانی از مهمان‌نوازی وزیر خارجه اسپانیا گفت: پس از انتشار بیانیه مشترکی که در سوئیس به آن دست یافتیم، این اولین کشور اروپایی است که من از آن دیدن می‌کنم.

ظریف افزود: ایران و اسپانیا از پیوندهای تاریخی با یکدیگر بهره مند هستند و ما دهه‌ها و قرن‌ها است که با هم همکاری داشته‌ایم. ما در گذشته روابط خوبی با یکدیگر داشته‌ایم و اکنون نیز مناسبات خوبی داریم. چنانکه شما (وزیر خارجه اسپانیا) نیز اشاره کردید، ما ارتباطات زیادی از زمان انتخابات اخیر ریاست جمهوری اسلامی ایران، با یکدیگر داشته‌ایم که در بالاترین سطوح شامل ارتباطات بین رئیس جمهور ایران و نخست وزیر اسپانیا و همچنین ملاقات‌های ما (وزرای خارجه)، به انضمام دیدار معاون رئیس جمهور ما در زمینه گردشگری با وزیر صنعت گردشگری شما بوده است.

وی ادامه داد: ما چشم انتظار این هستیم که شما (وزیر خارجه اسپانیا) دیدار نیمه تمام خود را از ایران به پایان رسانید، زیرا آخرین سفر شما به ایران به علت تحولات اوکراین کوتاه شد و نیمه تمام باقی ماند. از این رو، ما به دنبال نهایی کردن تاریخی برای سفر وزیر امور خارجه اسپانیا، به همراه دو وزیر دیگر این کشور به ایران هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با بیان اینکه فرصت‌ها برای همکاری بین ایران و اسپانیا گسترده است، عنوان کرد: ما در گذشته نیز با یکدیگر در بسیاری از عرصه‌ها همکاری داشته‌ایم. اسپانیا برای هر دو بخشِ دولتی و خصوصی ایران، به خوبی شناخته شده است، زیرا شرکت‌های اسپانیایی نقشی مهم در صنعت نفت و گاز ما و همچنین در سایر صنایع ایران ایفا کرده‌اند و شرکت‌های اسپانیایی می‌توانند بار دیگر آن نقش را از سرگیرند. ما از آنان در ایران استقبال خواهیم کرد و من نیز می‌خواهم به هیأت بخش خصوصی که همراه شما در آن سفر (آتی) به ایران خواهند آمد، نیز خیر مقدم بگویم.

وزیر خارجه ادامه داد: ما در ملاقات قبلی که با هم در تهران داشتیم و همچنین در دیدار امروز، در خصوص فرصت‌ها و احتمال‌های موجود برای همکاری با یکدیگر بحث و گفتگو کردیم. این بحث ها شامل امور مربوط به انرژی، کشاورزی، ماهیگیری، زیرساخت‌ها، جاده‌ها و خطوط ریلی بوده است.
وی سپس خطاب به وزیر خارجه اسپانیا گفت: شما در رابطه با قطارهای تندرو بسیار خوب هستید و ما به آن نیاز داریم که می‌تواند یکی دیگر از زمینه‌های همکاری بین دو کشور باشد. ما در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین گردشگری نیز می‌توانیم با یکدیگر همکاری کنیم. مثلاً در تبادل گردشگران و همچنین زیرساخت‌های گردشگری نیز می‌توانیم با هم همکاری‌های خوبی داشته باشیم. از این رو، فرصت‌های همکاری بین ایران و اسپانیا در حوزه‌های دو جانبه بسیار بزرگ و گسترده است.

وی خاطرنشان کرد: ما از لحاظ سیاسی نیز هیچ مشکل متقابل یا دو‌جانبه‌ای با هم نداریم و از لحاظ اقتصادی همچنین فرصت‌هایی داریم که همکاریهای بین خود را بهبود بخشیم. با این حال، از نظر جهانی و منطقه‌ای، مشکلاتی وجود دارد که ما (ایران و اسپانیا) با چالش‌ها و تهدیدهای مشترکی مواجه هستیم. مثلاً چالش و تهدید افراطی گری و تروریسم در منطقه ما، تهدیدی نیست که صرفاً در آن منطقه محدود و محصور بماند، بلکه تهدیدی است که به اروپا گسترش پیدا خواهد کرد و در حقیقت، باید گفت که هم اکنون نیز به اروپا گسترش یافته است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA