• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار فناوری - اخبار اسلایدشو - مهم ترین اخبار

طراحی ماهواره ملی ایرانی در سال 94

محمود واعظی روز دوشنبه در حاشیه آئین معارفه رییس جدید سازمان فضایی ایران در جمع خبرنگاران افزود: طراحی این ماهواره با همکاری نهادهای مختلف کمبودهای علمی کشور بر اساس قراردادهایی که با شرکت سازنده منعقد می شود، تامین خواهد شد.

به گزارش ایرنا، محمود واعظی روز دوشنبه در حاشیه آئین معارفه رییس جدید سازمان فضایی ایران در جمع خبرنگاران افزود: طراحی این ماهواره با همکاری نهادهای مختلف کمبودهای علمی کشور بر اساس قراردادهایی که با شرکت سازنده منعقد می شود، تامین خواهد شد.

وی اظهار داشت: برخی کشورها به دنبال سومین ماهواره ملی خود هستند و ما نیازمند حداقل یک ماهواره ملی هستیم که برای رسیدن به این هدف باید ضعف های موجود را شناسایی کنیم.

واعظی با بیان اینکه در سال 94 برنامه پرتاب ماهواره ها را خواهیم داشت، گفت: باید از هرگونه موازی کاری در این حوزه پرهیز کرد ضمن اینکه با مسوولیت سازمان فضایی یک ماهواره از ماهواره های موجود در سال جاری انتخاب و به فضا پرتاب می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سپس تصریح کرد: سازمان فضایی ایران به عنوان حوزه ای تاثیرگذار برای دولت، سازمانی بسیار مهم و با اهمیت به شمار می آید و برنامه پرتاب ماهواره ها مستلزم تدوین برنامه های جدید یک ساله سازمان و برنامه ششم است.

وی همچنین با بیان اینکه، ماهواره یکی از زیرساخت های اساسی شبکه های مخابراتی است گفت: علاوه بر استفاده از فیبر نوری و رادیو در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می توانیم از ماهواره به عنوان پشتیبان مخابراتی صدا و سیما و همچنین بخش های محیط زیست، کشاورزی نیز بهره گیری لازم را داشته باشیم.

واعظی در ادامه به آخرین وضعیت ماهواره های در انتظار پرتاب اشاره کرد و گفت: در حال حاضر علاوه بر ماهواره های شریف ست و تدبیر پروژه های دیگری در پژوهشگاه فضایی و دانشگاه امیرکبیر در حال انجام است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه هدف سازمان فضایی تنها به پرتاب ماهواره خلاصه نمی شود، تعریف ماموریت های مختلف برای ماهواره ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: بررسی دستوراتی که از زمین برای ماهواره های پرتابی برای اجرا تعریف شده است از جمله اهداف اصلی پرتاب ماهواره به فضا است.

وی همچنین حفظ نقاط مداری را یکی دیگر از برنامه های سازمان فضایی عنوان کرد و افزود: اتحادیه بین المللی مخابرات راه دور(ITU) برای واگذاری نقاط مداری شرایط و مقرراتی را تدوین کرده است که در صورتی که در زمان مقرر از نقاط مداری استفاده نشود آن نقاط به سایر متقاضیان واگذار می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که امکان بازپس گیری نقاط مداری از دست رفته ایران وجود ندارد، تاکید کرد: در مقابل ما درصدد حفظ و ثبت نقاط مداری هستیم که در این راستا درصددیم که چند نقطه مداری جدید را به ثبت برسانیم و دنبال نهایی کردن این نقاط هستیم.

منبع: خبرگزاري ايرنا

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA