سیستم انتشار محتوا سیستم انتشار محتوا

تاكید ظریف بر منع بازنگری در پرونده هسته ای ایران

وزیر خارجه ایران روز جمعه در گفتگو با شبکه خبری روسیه24 خاطرنشان کرد که در دیدار با سرگئی لاوروف همتای روسی خود در مورد بسط و گسترش همکاری های ایران و روسیه به توافق رسید.

وزیر خارجه ایران روز جمعه در گفتگو با شبکه خبری روسیه24 خاطرنشان کرد که در دیدار با سرگئی لاوروف همتای روسی خود در مورد بسط و گسترش همکاری های ایران و روسیه به توافق رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزیر خارجه کشورمان با بیان این که با طرف روسی برای تنظیم اسناد همکاری درازمدت به توافق رسیدیم، اظهار کرد: همچنین برای اجرای توافق های به دست آمده میان ایران و روسیه توافق کردیم.

ظریف در ادامه مصاحبه تلویزیونی در مورد مذاکرات برنامه هسته ای خاطرنشان کرد: هر گونه تلاش برای بازنگری در پرونده هسته ای محکوم به شکست است.

وی توضیح داد: مساله اصلی در مذاکرات، ضرورت تصمیم گیری سیاسی در مورد برنامه هسته ای است و در خصوص حل این مساله در لوزان سوییس به تفاهم رسیدیم.

ظریف در مورد تفاهم لوزان با تاکید بر لزوم پایبندی به آن گفت: همه باید این موضوع را درک کنند که فقط در چارچوب این تفاهم می توان (در مورد برنامه هسته ای) به توافق دست یافت. هر گونه تلاش برای بازنگری و تجدیدنظر در تفاهم به دست آمده منجر به شکست خواهد شد.

وی با اشاره به وجود برخی اختلافات در مساله هسته ای خاطرنشان کرد: موضوع اصلی، تصمیم گیری سیاسی در این مورد است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: خواهان آن هستیم که با کمک روسیه و چین دو کشور دوست ایران، مذاکرات هسته ای را به پایان رسانده و به موفقیت دست بیابیم.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود در تلویزیون روسیه خاطرنشان کرد: ایران تحریم های جدید را به هر بهانه ای که با مذاکرات در مورد برنامه هسته ای ارتباط نداشته باشد، نخواهد پذیرفت.

وی اضافه کرد: در سال 2013 در ژنو توافق کردیم که تمام تحریم های غیرعادلانه در مورد ایران لغو شود. تحریم های آمریکا در مورد پرونده هسته ای ایران باید لغو شود. اعمال تحریم های جدید به هر بهانه ای را نمی پذیریم.

ظریف سپس به علاقه مندی ایران برای تامین انرژی کشورهای دیگر و همکاری با روسیه و سایر کشورها در این زمینه تاکید کرد.

وی گفت: ایران و روسیه به عنوان دو کشور صادر کننده عمده گاز در این عرصه همکاری خوبی دارند. برای چنین همکاری و رایزنی با روسیه آمادگی داریم.

ظریف در همین حال خاطرنشان کرد که با طرف روسی در مورد مشارکت ایران در طرح خط لوله گاز 'جریان ترکیه' که از روسیه و از طریق دریای سیاه به این کشور کشیده می شود، گفت و کو نکرده است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA