بازگشایی بیست و یكمین نمایشگاه فرش دستباف ایران

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ایران و به نقل از مرکز اطلاع رسانی شاتا، مهدی غضنفری در مراسم گشایش بیست و یكمین نمایشگاه فرش دستباف با حضور معاون اول رئیس جمهوری گفت: سالانه پنج میلیون مترمربع فرش دستباف در ایران تولید می شود كه دو سوم آن به خارج از كشور صادر و به همین خاطر پس از نفت دومین كالای مهم صادراتی ایران محسوب می شود.
وی این موضوع را نیز گفت كه متوسط سالانه صادرات فرش دستباف ایران 500 میلیون دلار است.
غضنفری با استناد به انتشار آخرین آمارهای جهانی در این خصوص گفت: پس از ایران كشورهای هند، پاكستان، تركیه، افغانستان و نپال به ترتیب با 16، 5، 3.5، 3 و 2.5 درصد سهم صادرات فرش دستباف جهان را به خود اختصاص دادند.
وی می گوید: در زمان حاضر دو كشور چین و تركیه كه پیش از این جزو تولیدكنندگان و صادركنندگان فرش دستباف بودند، به تدریج در حال خروج از بازارهای جهانی هستند.
وی افزود: بنا براین و با توجه به این كه كشور چین در حال پیشرفت است، فرصت خوبی برای صادرات فرش دستباف ایران به این كشور پیش روی صادركنندگان قرار دارد.
غضنفری از اشتغال دو میلیون نفر در تولید فرش دستباف خبر داد و گفت: این تعداد با جمع خانواده هایشان حدود 10 درصد جمعیت شاغل كشور را دربر می گیرد.
وی گفت: به دلیل پیشینه تاریخی و جایگاه اقتصادی فرش دستباف در نزد ایرانیان، صادرات فرش جایگاه رفیعی در صنعت کشور دارد و این هنر، صنعت بسیار گران قیمت بوده و در عین حال از ارزش افزوده بالایی برخوردار است.
غضنفری ادامه داد: ایران همچنان رتبه نخست صادرات فرش دستباف را از آن خود كرده و كشورهای آمریكا، كانادا، آلمان، امارات، ایتالیا، ژاپن و سوئیس بازارهای عمده صادرات فرش ایران محسوب می شوند.
به گفته وی، در حال حاضر بازارهای جدیدی از جمله برزیل، چین، آفریقای جنوبی، قزاقستان و روسیه برای تولیدكنندگان فرش دستباف ایران به ویژه بخش خصوصی ایجاد شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت سپس گفت: هم اكنون وجود رقبای جدید از جلمه تهدیدهای فراروی فرش دستباف است و به همین دلیل ما معتقدیم در عین حال كه باید به طرح های اصیل پایبند باشیم، اما خلاقیت و نوآوری در طراحی فرش های جدید را از خاطر نبریم، چرا كه این امر ثبات و افزایش بازارها را در عرصه جهانی برای ما تضمین می كند.
وی با اشاره به ثبت 9 طرح ایرانی در مجامع بین المللی افزود: باید مقید به ثبت فرش دستباف به عنوان مظهر تمدن ایرانی باشیم.