امكان فروش ارز توسط مردم در برخی بانك‌ها

معاون ارزی بانك مركزی اعلام كرد: از هفته آینده امكان فروش ارز توسط مردم در شعب برخی بانك‌ها فراهم خواهد شد.

مینو كیانی راد كه پس از آغاز به كار اتاق مبادله ارز به سوال خبرنگار ایسنا پاسخ می‌داد با اعلام این خبر گفت: از هفته‌ی آینده برخی بانك‌های عامل می‌توانند ارز موجود در دست مردم را از آنها خریداری كنند و مردم با این كار دیگر نیازی به مراجعه‌ به صرافی‌ها نخواهند داشت.

وی در پاسخ به این سوال كه این ارز با چه قیمتی از مردم خریداری می‌شود، گفت: قیمت آن همان عددی است كه در مركز مبادله‌ی دارندگان و متقاضیان ارز وجود دارد.

كیانی راد در پاسخ به این سوال كه طبیعتا مردم دوست دارند ارز خود را با قیمت بیشتر كه در بازار آزاد یا صرافی‌ها مبادله‌ای شود، به فروش برسانند بنابراین چگونه چنین طرحی ارائه شده است، توضیح داد: یافته‌های ما نشان می‌دهد كه مردم بیشتر به بانك‌ها اطمینان دارند تا صرافی‌ها، ضمن این‌كه در ارقام بالا مردم ترجیح می‌دهند با بانك معامله كنند یا یك دلار در بازار آزاد.

معاون ارزی بانك مركزی از اعلام نرخ دلار برای وارد‌كنندگان در مركز مبادله دارندگان و متقاضیان ارز خودداری كرد و گفت: اعلام این نرخ از سوی من ممكن است چالش‌هایی در بازار ایجاد كند.

مینو كیانی راد در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این‌كه نرخ اولیه برای متقاضیان برای امروز چقدر است؟ گفت: نمی‌توانم این عدد را اعلام كنم.

وی گفت: متقاضیان ارز با مراجعه به صورت روزانه می‌توانند آن را دریافت كنند، اما اعلام نرخ از طرف ما ممكن است دوباره چالش‌هایی در بازار ایجاد كند.

او با اعلام این كه نرخ دلار آزاد هم اكنون روند نزولی طی می‌كند، گفت:‌ نرخ تعادلی در نرخ‌نامه بانك مركزی به صورت روزانه به این مركز اعلام می‌شود.

وی با اشاره به این‌كه این طرح‌ می تواند در كاهش نرخ ارز موثر باشد، افزود: با شركت همه دستگاه‌ها مانند وزارت نفت، صندوق توسعه ملی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد و با كمك صادركنندگان غیر نفتی این مركز اداره خواهد شد.

كیانی‌راد با تاكید بر این‌كه برای شروع كار فعلا كالاهای اولویت‌ سوم تا پنجم می توانند از ارز موجود در این بازار استفاده كنند، افزود: امیدواریم با عرضه بیشتر ارز بتوانیم پاسخگوی سایر نیازها باشیم.