بلوچ

جمعیت ایران مطابق سرشماری سال ۱۳۸۵ بیش از ۷۰٬۴۷۲٬۰۰۰ نفر است. بیش از نیمی از جمعیت ایران را جمعیت فعال تشكیل می دهد و در حدود 39/5 درصد كل جمعیت ایران زیر ۱۴ سال سن دارد.

بدین ترتیب، جمعیت ایران از نظر تركیب سنی جزو جوان ترین جمعیت ها در میان كشورهای دنیاست.

از جایی كه ایران بر سر راه آسیای مركزی، تركیه و كشورهای غربی قرار گرفته است،‌ متشكل از اقوام متعددی است كه همگی با داشتن حقوق برابر به صورت آزادانه در این سرزمین زندگی می كنند.

از میان اصلی ترین اقوام ایرانی می توان فارس ها، كردها، لرها، بلوچ ها، بختیاری ها، ترك های آذری، تالشی ها، تركمن ها، قشقایی ها و عرب ها را نام برد. البته با توجه به گستردگی و تنوع اقوام در كشور ایران، اقلیت های قومی و گروه های نژادی كوچك تری نیز در ایران زندگی می كنند.

مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زبان و خط رسمی كشور ایران، زبان و خط فارسی است.
اما با توجه به این كه ایران كشور بسیار پهناوری است و اقوام متعددی در آن زندگی می كنند، بیش از ۷۵ زبان و گویش در كشور رواج دارد. عمده ترین گویش های زبانی در كشور ایران را فارسی، ترکی آذربایجانی، کردی، ترکمنی، گیلکی، مازندرانی، خلجی، تالشی، لری، بختیاری، عربی، بلوچی، لکی، دیلمی، تاتی، ارمنی، آشوری، مندایی، گرجی، عبری و کلدانی تشکیل می‌دهند.
براساس اصل پانزدهم قانون اساسی ایران، کتاب های درسی نیز در كشور ایران باید با زبان و خط فارسی تدریس شوند. ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات، رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.